4 kolory zabrudzeń sygnalizujące potrzebę mycia elewacji

poniedziałek, 21 Listopad 2016
plamy pomarańczowe

Mycie elewacji wymaga zarówno odpowiedniego sprzętu, jak i chemicznych środków. Zwykle zajmują się tym firmy sprzątające, które posiadają w swojej ofercie mycie na wysokościach. Dzięki takim możliwościom i wykwalifikowanemu personelowi sprzątającemu mogą dotrzeć w trudno dostępne miejsca, a także sprawnie przywrócić świeżość elewacjom dużych budynków.

Kolory zabrudzeń, a sposoby mycia elewacji

Stopień i rodzaj zabrudzeń elewacji zależy zarówno od tego, gdzie stoi dana budowla, jak i od materiału, z którego została wykonana. Im materiał jest gładszy, tym mniejsze ryzyko, że brud i woda będą wnikać w pory materiału.

Z jakimi kolorami zabrudzeń spotykamy się najczęściej i jak radzić sobie z ich usuwaniem?

Mycie elewacji przy zanieczyszczeniach zielonych i czarnych, związane z mikroorganizmami

1. Zielony – ten kolor oznacza zwykle, że fasadę porastają glony i mchy. Ma to głównie miejsce w przypadku, gdy ściany zewnętrzne narażone są na stałą wilgoć. Sprzyjające okoliczności stanowi na przykład bliskość lasu lub większego zbiornika wodnego. Aby skutecznie przeprowadzić mycie elewacji i pozbyć się zielonego nalotu, należy najpierw umyć powierzchnię wodą, a następnie oczyścić szczotką. Na tak przygotowaną elewację powinniśmy nałożyć preparat grzybobójczy. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ponownego zabrudzenia, należy pomalować elewację farbą z biocydami lub bezbarwnym impregnatem.

2. Czarny – ten kolor związany jest również z organizmami żywymi, które tworzą grubą warstwę na elewacji. Sposób postępowania jest podobny do tego, jaki zaleca się w przypadku nalotu zielonego. Czarny nalot jednak jest trudniejszy do usunięcia i niełatwo sprawić, by nie pojawiał się ponownie. Jego zwalczenie wymaga systematyczności i impregnowania czyszczonej powierzchni.

Szare i białe, czyli typowe zabrudzenia i plamy nieorganiczne

3. Szary – ten kolor zabrudzeń elewacji wynika zwykle z osadzającego się kurzu i sadzy. Aby przywrócić tynkom pierwotny wygląd, najlepiej umyć je wodą. Rozpuści ona i usunie brud, a także solne naloty. Szorowanie szczotką może na trwałe uszkodzić cienką warstwę tynku. Ciepła woda lepiej radzi sobie z trudniejszymi plamami, na przykład plamami tłuszczu. Zbyt gorąca woda jednak może spowodować odkształcenia warstwy elewacyjnej a nawet pęknięcia. Zanim przystąpimy do mycia elewacji, należy zatem wypróbować temperaturę i siłę strumienia na mało widocznym miejscu budynku.

4. Biały – zwykle są to wykwity na klinkierze. Pojawiają się z powodu odparowywania wody użytej w trakcie murowania warstwy osłonowej. Na ogół plamy takie przestają pojawiać się po roku od ukończenia budowy. Jeśli chcemy je usunąć, najlepiej posłużyć się miękką szczotką, a pozostałości zmyć wodą. Aby zapobiec powrotowi wykwitów, warto użyć impregnatu do klinkieru.

Mycie elewacji ceglanych

Elewacja ceglana podlega czyszczeniu na sucho. Najskuteczniejsza jest tutaj metoda zwana piaskowaniem. Polega ona na tym, że na zabrudzoną powierzchnię kieruje się strumień powietrza lub wody z dodatkiem materiału ścierającego. Może to być kwarcowy piasek, szklany pył albo suchy lód. Wyrzucane z dużą siłą drobinki uderzają o cegły krusząc zabrudzenia, po czym ponownie wciągane są przez maszynę.

Samodzielne mycie elewacji czy usuwanie plam jest procesem długim i trudnym. Można przy tym ulec złudzeniu, że udało nam się uporać z brudem. W przypadku niektórych zabrudzeń jednak, na przykład glonów i grzybów, ich źródło kryje się w głębszych warstwach fasady. Dlatego zdecydowanie zaleca się skorzystać z pomocy firmy sprzątającej i zatrudnianych przez nią fachowców.

Jak poradzić sobie ze sprzątaniem po remontach? O tym w kolejnym artykule.

TOP