5 ważnych etapów prania dywanów i wykładzin

poniedziałek, 14 Listopad 2016
czyszczenie dywanu lub wykładziny w domu

Praktycznie w każdym mieszkaniu znajdują się dywany lub wykładziny. Sprawiają one, że chodzenie bez butów jest przyjemnością, a także nadają naszemu salonowi, czy sypialni estetyczny wygląd. Ulegają one jednak często zabrudzeniu, a żeby je należycie wyprać trzeba wiedzieć, jak to zrobić.

5 etapów prania dywanów i wykładzin

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne pranie dywanu albo wykładziny, powinniśmy pamiętać, że bez względu na to, co chcemy wyczyścić istnieje 5 niezmiennych etapów takiego czyszczenia. Są to, kolejno, usuwanie suchych zabrudzeń, rozpuszczanie brudu, ekstrakcja, suszenie i wreszcie zabiegi kończące.

Poniżej kilka słów o każdym z tych etapów.

Suche zabrudzenia w trakcie prania dywanów oraz wykładzin

Suche zabrudzenia to te, które można usunąć za pomocą odkurzacza lub tradycyjnego trzepania. Mogłoby się wydawać, że skoro zamierzamy wyprać dywan, odkurzanie go jest już zbędne. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ odkurzanie jest pierwszym i bardzo ważnym etapem prania dla prawidłowego przeprowadzenia kolejnych.

Firmy specjalizujące się w praniu dywanów posiadają profesjonalne odkurzacze z wirującą szczotką. Pozwala ona podnieść włosie dywanu i wydobyć brud z głębszych warstw niż tradycyjna ssawka, przeznaczona do domowego użytku.

Rozpuszczanie brudu podczas prania dywanów, a także wykładzin

Rozpuszczanie brudu ma na celu oddzielenie go od włókien dywanu, a następnie usunięcie. Aby przyniosło to efekt, potrzebujemy czterech czynników, wśród których znajdują się:

  • działanie chemiczne,
  • temperatura,
  • działanie mechaniczne,
  • czas.

Oddziaływanie chemiczne odnosi się do środków czyszczących, jakich użyjemy w trakcie prania dywanu lub wykładziny. Ponieważ są to silne środki, warto wypróbować dany preparat na mało widocznym fragmencie dywanu.

Temperatura istotna jest w odniesieniu do działania chemii. Środek czyszczący, rozpuszczony w ciepłej wodzie będzie miał silniejsze działanie.

Działanie mechaniczne, to każde działanie, na przykład przy użyciu maszyny czyszczącej czy ściereczki, które pomoże przygotować brud do usunięcia.

Czas potrzebny jest nam zarówno na to, by nałożony wcześniej środek zaczął działać, jak i na dokładne wysuszenie pranego dywanu.

Ekstrakcja – usuwanie brudu

Po tym, jak brud ulegnie rozpuszczeniu, należy go usunąć z dywanu. Profesjonalne firmy sprzątające wykorzystują do tego specjalne maszyny. My możemy posłużyć się na przykład czystymi ręcznikami. Należy rozłożyć je na całej powierzchni i poddać naciskowi, tak by wchłonęły detergent.

Suszenie wypranego dywanu lub wykładziny

Suszenie stanowi ostatni, ale wcale nie mniej istotny etap czyszczenia. Użytkowanie dywanu przed wyschnięciem jest wysoce niewskazane.

Jeżeli pozwala na to pogoda, najlepiej wynieść dywan na zewnątrz i rozłożyć tak, by padały na niego słoneczne promienie. Sprawiają one bowiem, że kolory pranego dywanu stabilizują się i utrwalają.

Firma sprzątająca, posiadająca sprzęt do suszenia pranych przedmiotów, może wysuszyć dywan w niedługim czasie, na przykład przy użyciu turbowentylatora.

Zabiegi końcowe podczas prania dywanów i wykładzin

Kiedy dywan jest już czysty powinniśmy pamiętać o tym, by zaczesać włosie w odpowiednim kierunku. Ma to szczególne znaczenie przy dywanach tkanych i z ciętym włóknem. W zależności od kierunku czesania, dywany takie zmieniają odcień.

Pranie dywanów przez firmę sprzątającą

Dobór środków czyszczących, sposób postępowania oraz ewentualne dodatkowe zabiegi przywracające czystość dywanom, zależą od rodzaju danego dywanu. W wielu przypadkach, zamiast ryzykować zniszczeniem warstwy wierzchniej, lepiej zgłosić się do firmy sprzątającej, która zatrudnia fachowców przeszkolonych w zakresie odpowiedniego prania dywanów i wykładzin. Zarówno w samej Częstochowie, jak okolicznych miejscowościach, takich jak Bełchatów, czy Sieradz, znaleźć można specjalistów w tej dziedzinie.

Czyszczenie wykładzin przemysłowych

Wykładziny przemysłowe są niezwykle chłonne i charakteryzują się wysoką odpornością na brud. Przeważnie kładzie się je przy wejściu i na głównych ciągach komunikacyjnych. Tego typu wykładziny czyści się metodą ekstrakcyjną.

Aby skutecznie przeprowadzić pranie dywanów i wszelkiego typu wykładzin, należy zapoznać się z rodzajami materiałów, z jakich zostały one zrobione i ostrożnie dobrać do nich odpowiednie środki czystości. Pomoże nam w tym uważne czytanie etykiet i zastosowanie się do wytycznych tam podanych.

W kolejnym artykule będzie można znaleźć zasady dotyczące mycia podłóg. Zachęcamy do lektury.

TOP