6 praktycznych porad na temat mycia okien

poniedziałek, 14 Listopad 2016
mycie okna w rękawiczkach

Mycie okien spędza sen z powiek niejednej pani domu. Czyste, błyszczące i zadbane – chciałoby się, żeby tak wyglądały zawsze. Jak często je myć? Co poradzić na uciążliwe smugi w trakcie ich czyszczenia? Ten artykuł może sprawić, że dbanie o okna nie będzie takie trudne. Dodatkowo podpowie, jak myć je szybko i efektywnie.

Na kiedy zaplanować mycie okien?

Okna myje się zwykle wtedy, kiedy ma się na to czas, albo kiedy wymaga tego sytuacja, na przykład przed nadchodzącymi świętami lub podczas wiosennych porządków. Jest jednak aspekt, o którym warto pamiętać i który ułatwi osiągnięcie pożądanego efektu.

Należy unikać mycia okien w pełnym, mocnym słońcu. Wysoka temperatura sprawia, że woda z płynem, którego używamy, szybko wysycha. W rezultacie na szkle pozostają nieestetyczne smugi i mycie się wydłuża. Warto zaplanować mycie okien w godzinach rannych lub wieczornych, albo zająć się tym w jeden z chłodniejszych, czy pochmurnych dni.

Mycie okien – jak robić to sprawnie i dokładnie

Dobry sposób na mycie okien zaoszczędzi dużo czasu, a być może także stresu, dlatego warto przeczytać kilka rad dotyczących tej czynności.

Warto pamiętać, że myjąc okna najlepiej robić to od góry do dołu. Jeśli jednak chodzi o ich osuszanie, sytuacja przedstawia się dokładnie odwrotnie.

Okna przed myciem należy odkurzyć suchą szmatką lub odkurzaczem, jeśli są one mocno zabrudzone lub nie były myte od dawna.

Zamiast tradycyjnego płynu, można do mycia okien użyć wody z octem w proporcji pół na pół lub z sokiem z cytryny.

Aby skuteczniej zapobiec osiadaniu się kurzu na szybach okien, można do ciepłej wody, której używamy do mycia, dodać nakrętkę płynu do zmiękczania tkanin lub kilka kropel gliceryny.

Umyte okna najlepiej osuszyć ścierką z fibry. W tym celu należy wykonywać ruchy pionowe, a potem poziome, by zminimalizować ryzyko pozostawienia na szkle smug.

Można również wykorzystać stare gazety i lekko wilgotnymi umyć okna, a suchymi doprowadzić je do połysku. Farba drukarska zapobiega zaciekom.

Jeśli w Państwa domu znajduje się wiele okien, są duże lub mieszkają Państwo w okolicy, która sprawia, że szyby mocno się brudzą, warto sprawdzić oferty firm sprzątających. Być może znacznie odciążą one Państwa w domowym sprzątaniu. Praktycznie każda miejscowość, w tym Częstochowa, Sieradz i Bełchatów oferują takie możliwości.

Co zrobić, jeśli nie ma w domu fibrowej szmatki?

Jeśli zdarzy się tak, że chwilowo nie ma w domu polecanej często do mycia okien fibrowej szmatki, można ją zastąpić. Wiele osób osusza okna papierowymi ręcznikami. Warto zwrócić uwagę na to, by były one lepszej jakości. W ten sposób unika się pozostałości papieru na szybie.

Można również sięgnąć po niepotrzebną już bawełnianą koszulkę lub tetrową pieluchę.

Czyste okna i świeżo wyprane firanki sprawiają, że nasz dom staje się miły i przytulny, a goście wiedzą, że domownikom zależy na odpowiednim wyglądzie mieszkania. Warto podejść do tematu rzetelnie i upewnić się, że mycie okien będzie wykonane z właściwą starannością.

W kolejnym artykule będzie mowa o tym, jak poradzić sobie z czyszczeniem elewacji. Zapraszamy do regularnych odwiedzin na blogu.

 

TOP