Co warto wiedzieć o czyszczeniu tapicerek?

poniedziałek, 07 Listopad 2016
czyszczenie szarej tapicerki w aucie

Tapicerowane meble wyglądają elegancko w każdym wnętrzu. Wymagają one jednak odświeżania i czyszczenia. Każdy materiał z czasem traci blask, a nawet kolor i warto go odnowić. Co zatem powinniśmy wiedzieć na temat czyszczenia tapicerek?

Czyszczenie tapicerki bawełnianej

Jeżeli tapicerka jest bawełniana, najbezpieczniej kupić do jej czyszczenia specjalny środek dedykowany temu typowi tapicerek. Zwykle występuje on w postaci pianki. Przed nałożeniem jej na całą powierzchnię, którą zamierzamy wyczyścić, przetestujmy działanie preparatu na mało widocznym fragmencie.

Zanim jednak spryskamy mebel pianką, należy go dokładnie odkurzyć. To bardzo ważny etap czyszczenia tapicerek. Gdy uznamy, że usunęliśmy wszelki kurz, nakładamy środek czyszczący i pozostawiamy go na około godzinę. Następnie zbieramy płyn z tapicerki, najlepiej białą szmatką. Będziemy wtedy widzieć, kiedy mebel jest już naprawdę czysty. Podczas mycia tapicerki należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie zamoczyć wypełnienia fotela lub sofy.

Jak postępować z welurem i aksamitem?

Welurowe tapicerki wymagają bardzo umiejętnej pielęgnacji i trudno zastąpić profesjonalne środki domowymi sposobami. Dlatego, jeśli zdecydujemy się czyścić taką tapicerkę sami, należy kupić preparat przeznaczony właśnie do weluru, po uprzednim odkurzeniu mebla nanieść środek czyszczący na całą powierzchnię lub zabrudzone fragmenty i czekać około 1-2 godziny. Jeśli zabrudzenia są silne, czas oczekiwana należy wydłużyć.

Tapicerki aksamitne czyścimy zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. W tym celu sporządzamy roztwór, gdzie na litr zimnej wody dodajemy 2 łyżki amoniaku. Roztwór wcieramy w materiał i zostawiamy na około godzinę. Na koniec czeszemy włosie miękką szczoteczką starannie je rozklejając. Musimy przy tym postępować niezwykle delikatnie.

Czyszczenie skórzanych tapicerek

Aby przystąpić do tej czynności należy najpierw oczyścić skórzaną tapicerkę z wszelkich śladów tłuszczu. W tym celu można użyć letniej wody z płynem do mycia naczyń lub preparatu do skóry sztucznej bądź naturalnej. Czyszczenie tapicerki zaczynamy od siedziska. Nakładamy niewielką ilość środka piorącego na szmatkę i okrężnymi ruchami rozprowadzamy go po meblu. Na koniec wycieramy całość suchą miękką ścierką lub na przykład ręcznikiem frote.

Czyszczenie tapicerki przez firmę sprzątającą

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak postępować z danym rodzajem tapicerki możemy zlecić jej czyszczenie firmie usługowej. Zastosuje ona metodę ekstrakcji, polegającą na wypłukaniu, a następnie usunięciu brudu pod ciśnieniem, oraz odessaniu nadmiaru wody z czyszczonej tapicerki.

TOP