Czyszczenie podłóg – 5 najpopularniejszych powierzchni i sprawdzone metody

poniedziałek, 07 Listopad 2016
podłoga na korytarzu wyczyszczona przez firmę sprzątającą

Podłoga ulega szybko zanieczyszczeniom i dlatego wymaga częstej i odpowiedniej pielęgnacji tak, aby posłużyła nam latami. Tylko prawidłowo myta, pozostanie długo w dobrym stanie. Nie zawsze bowiem woda i płyn do czyszczenia podłóg to najlepsze rozwiązanie.

Czyszczenie podłóg w zależności od ich typu

To, jak należy dbać o daną podłogę zależy od materiałów, z jakich została wykonana. Firmy sprzątające, odpowiednio przygotowane do wszelkich prac porządkowych, wiedzą doskonale, jak obchodzić się z różnym rodzajem podłóg. Można więc z pełnym zaufaniem powierzyć im ich sprzątanie. Zdarza się jednak, że podłogę trzeba umyć natychmiast. Warto bezbłędnie rozróżniać ich typy.

Najprościej sklasyfikować je następująco:

  • podłogi drewniane,
  • wykładziny dywanowe,
  • panele laminowane,
  • posadzki kamienne,
  • płytki ceramiczne.

Poniżej kilka słów na temat właściwej pielęgnacji każdego z wymienionych typów.

Czyszczenie podłóg drewnianych

Drewniane podłogi myjemy nieco inaczej w zależności od tego, jak zdecydowaliśmy się ją wykończyć.

Te lakierowane należy zamiatać, odkurzać i przecierać wilgotną szmatką, w żadnym wypadku mokrym mopem, gdyż silne moczenie tego typu podłogi prowadzi do jej zniszczenia. W przypadku większych i trudniejszych do zmycia plam warto zamówić fachowców, albo użyć specjalnie dla takich podłóg dedykowanych środków czystości i postępować zgodnie z zaleceniami na instrukcji.

Drewniane podłogi olejowane zdecydowanie nie lubią wody i piasku. Aby je oczyścić należy je więc odkurzać lub sprzątać lekko wilgotnym mopem. Warto również co jakiś czas – średnio 6 miesięcy – nanosić środek zabezpieczający.

Czyszczenie wykładzin dywanowych

Podstawą jest tu częste i regularne odkurzanie. Bardzo ważne jest również, by usuwać plamy zaraz po ich powstaniu. Te z czekolady, soku czy wina wnikają z czasem głęboko w strukturę dywanu i usunięcie ich domowymi sposobami może być utrudnione. Jeśli już powstaną, trzeba je czyścić od brzegu ku środkowi wykładziny. Plamy powstałe na skutek rozlania cieczy powinniśmy jak najszybciej osuszyć za pomocą bibuły lub suchej szmatki.

Czyszczenie podłóg z laminowanych paneli

Ponieważ ten rodzaj podłogi zrobiony jest częściowo ze sztucznych materiałów, łatwo przyciąga kurz. W takim wypadku poleca się pokrywać ją środkami antystatycznymi. Panele zmywamy zwilżoną w wodzie i płynie szmatką lub mopem. Zdecydowanie odradza się używanie szczotek, gdyż łatwo mogą one uszkodzić laminat. Panele można dodatkowo nabłyszczać, co dodaje im estetyki.

Czyszczenie posadzek kamiennych

Takie podłogi są bardzo trwałe, i często eleganckie. Czyszczenie posadzek kamiennych, w tym marmurowych, trawertyny i z polerowanego granitu, można przeprowadzać za pomocą wody oraz odpowiednich środków. Warto poddawać je również procesowi impregnacji.

Kiedy zauważymy, że środek impregnacyjny ulega ścieraniu, oznacza to, że trzeba nanieść go ponownie. Należy jednak pamiętać o tym, by całkowicie usunąć dotychczasową warstwę impregnatu.

Usuwanie zabrudzeń z płytek ceramicznych

Ten typ podłóg jest relatywnie łatwy w utrzymaniu. Płytki zmywamy wodą z detergentem. Trudniej zadbać o fugi i utrzymać je w czystości. Można pomóc sobie amoniakiem lub proszkiem do pieczenia, albo kupić specjalne środki czyszczące do fug.

Czyszczenie podłóg, a uporczywe plamy

Istnieje również kilka sprawdzonych sposobów domowych na usuwanie trudnych plam.

Oto przykłady:

  • asfalt – da się zmyć masłem,
  • sok, mleko, piwo – odrobiną płynu do mycia naczyń,
  • czekolada, olej, ślady obcasów i pasty do butów –benzyną ekstrakcyjną,
  • krew – zimną wodą,
  • atrament i ślady ołówka – spirytusem.

Aby jeszcze lepiej chronić podłogi przed zniszczeniami należy zwrócić uwagę na to, by przed wejściem, a także zaraz za drzwiami leżały wycieraczki. Nanoszony przez nas piasek bowiem, to jeden z czynników, które najszybciej wpływają na niszczenie podłogi poprzez jej ścieranie.

Kolejny artykuł odpowie na pytanie, jak skutecznie zająć się czyszczeniem tapicerek.

TOP