Jakie zasady obowiązują firmę sprzątającą w trakcie sprzątania biura?

piątek, 28 Październik 2016
sprzątanie biur ma swoje zasady

Większość zasad, jakie obowiązują firmy sprzątające podczas wykonywania pracy w powierzonych im firmach lub instytucjach, określa zawarty między obiema stronami kontrakt. Wiele z nich zależy od możliwości danego serwisu sprzątającego, a także konkretnych wymagań zleceniodawcy. Istnieje jednak kilka żelaznych zasad, które nawet niepisane, przestrzegane są przez godną zaufania firmę sprzątającą. Od tego bowiem zależy jej profesjonalizm.

Jakie czynności wykonuje najczęściej firma sprzątająca?

Zwykle zakres obowiązków takiej firmy można podzielić na usługi podstawowe i rozszerzone.

Do podstawowych należą na ogół:

  • zamiatanie, mycie i czyszczenie podłóg;
  • odkurzanie;
  • pranie i czyszczenie dywanów oraz wykładzin;
  • wycieranie kurzu;
  • czyszczenie i polerowanie elementów szklanych;
  • czyszczenie i odkażanie łazienek i toalet;
  • mycie urządzeń kuchennych i dystrybutora wody;
  • uzupełnianie braków środków sanitarno-higienicznych w toaletach i łazienkach;
  • opróżnianie koszy na śmieci.

Kwestia mycia okien pozostaje dyskusyjna. Część firm sprzątających zalicza to do usług rozszerzonych. Zależy to często od budynku, w którym mieści się dane biuro, czy instytucja. Jeśli duże okna nie otwierają się do wewnątrz i są umieszczone na wyższych piętrach, ich mycie wymaga specjalistycznego sprzętu.

Rozszerzony zakres usług firmy sprzątającej

W zakres usług rozszerzonych wchodzą zwykle tego typu prace porządkowe, które wykonuje się dużo rzadziej, wymagają fachowej wiedzy i sprzętu, albo wykonywane są tylko okazjonalnie.

Możemy do nich zaliczyć takie usługi jak:

To, czym dokładnie zajmuje się dana firma sprzątająca i co konkretnie może zaproponować zależy od tego, jakimi możliwościami kadrowymi i sprzętowymi dysponuje. Często firma mieszcząca się w większym mieście, takim jak Częstochowa obsługuje również klientów z mniejszych miast, takich jak Bełchatów, czy Sieradz.

Etyka zawodowa personelu sprzątającego

Zatrudnienie zewnętrznej firmy sprzątającej oznacza pojawienie się w miejscu pracy zleceniodawcy nowych osób. Aby zleceniodawca czuł się bezpiecznie, osoby te powinny przestrzegać pewnych zasad etycznych. Do podstawowych należy zasada poufności, czyli zachowywanie w tajemnicy wszystkiego, co dotyczy pracy danego biura, czy instytucji. Nic, co znajduje się na monitorach komputerów, w dokumentach pozostawionych na biurkach, czy tablicach w salach konferencyjnych, nie może być w żaden sposób powielane ani ustnie przekazywane dalej.

W sytuacji przypadkowego zniszczenia sprzętu biura, szkody pokrywa ubezpieczenie, którym objęty jest personel sprzątający.

Kwestie formalne przy nawiązywaniu współpracy z serwisem sprzątającym

Umowa, jaką podpisujemy z firmą sprzątającą, mającą wykonywać dla nas określone prace porządkowe, jest naszą gwarancją na to, że otrzymamy dokładnie taki serwis i zakres usług, jaki wyszczególniliśmy w kontrakcie. Jeżeli w trakcie współpracy okaże się, że na przykład okna myte są zbyt rzadko lub chcielibyśmy zmniejszyć częstotliwość sprzątania, umowę taką zawsze można renegocjować.

Niższe koszty zlecenia porządków firmie w porównaniu do zatrudniania własnego personelu i komfort pracy, z całą pewnością zachęcają do korzystania z możliwości, jakie daje nam wynajęcie serwisu sprzątającego.

A co, jeśli chcielibyśmy, by firma sprzątająca zajęła się naszym domem? Jak wybrać najlepszą? O tym w następnym artykule pt Jak wybrać firmę, która zajmie się sprzątaniem domu?

TOP