Sprzątanie po remontach – jak się z tym uporać?

poniedziałek, 21 Listopad 2016
akcesoria do sprzątania po remoncie

Przygotowanie się do remontu zajmuje dużo czasu. W jego trakcie trudno funkcjonować, gdy wszystko pookrywane jest ochronną folią. Zazwyczaj jednak najwięcej trudności nastręcza sprzątanie po remoncie. Doczyszczanie podłóg, usuwanie plam, pozbywanie się wszechobecnego kurzu, usuwanie kleju… Jak doprowadzić dom czy firmę do ładu i gdzie zwrócić się o pomoc?

Co oferuje firma sprzątająca?

Jeśli przeprowadziliśmy gruntowny remont, a uporządkowanie wszystkiego wydaje nam się trudne i czasochłonne, zdecydowanie warto rozważyć zatrudnienie firmy sprzątającej. W zakres sprzątania poremontowego wchodzą liczne usługi.

Są to zwykle:

  • usuwanie pozostałości po remoncie,
  • wywóz gruzu,
  • czyszczenie tapicerek meblowych,
  • usuwanie plam po smarach i olejach,
  • dokładne odkurzanie,
  • maszynowe mycie podłóg i impregnacja posadzek,
  • czyszczenie wyposażenia domu, takiego jak meble, sprzęty kuchenne, armatura łazienkowa.

Firma sprzątająca dysponuje profesjonalnym sprzętem, w tym umożliwiającym mycie na wysokościach, a także wysokiej klasy silnymi środkami chemicznymi, które sprawią, że prace porządkowe przebiegną szybciej i dokładniej.

Jak dobrze rozplanować samodzielne sprzątanie po remoncie?

Aby prace poremontowe przebiegły możliwie najsprawniej ważne jest, aby dobrze zaplanować każdy ich etap.

Na początek należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, kupić dobrej jakości środki chemiczne przeznaczone do mycia różnego typu powierzchni i plam. Nie powinno zapominać się o ochronnych fartuchach i gumowych rękawiczkach.

Pierwszy etap sprzątania po remoncie

Przygotowując się do remontu nakrywamy meble i inne elementy wyposażenia, takie jak kominki, balustrady, półki, używając do tego folii. Kurz jednak pojawi się wszędzie i trzeba będzie go usunąć.

Pamiętajmy, że sprzątanie powinno odbywać się od góry do dołu. Należy więc zacząć od usunięcia nagromadzonego kurzu z przedmiotów znajdujących się wysoko, takich jak lampy, żyrandole, ramy okienne i szyby, a także oczyścić z niego sufit i ściany.

Należy robić to suchą szmatką mikroaktywną, posiadającą elektrostatyczne właściwości.

Pył z podłogi pomoże usunąć szczotka mająca zarówno włosie, jak i gąbkę. Dzięki tej ostatniej, kurz nie wzbija się w powietrze podczas prac porządkowych.

Trapezoidalny kształt główki oraz tak zwane zderzaki sprawią, że szczotka dotrze w trudnodostępne miejsca i nie spowoduje szkód poprzez obijanie się o meble lub ściany.

Mycie – kolejny etap sprzątania po remoncie

Po usunięciu kurzu i pyłu można zająć się myciem, używając do tego ciepłej wody z detergentem. Podłogi myjemy na końcu. Przedtem warto zwrócić szczególną uwagę na parapety, futryny, progi i listwy przypodłogowe.

Usuwanie plam z podłogi będzie łatwiejsze, jeśli użyjemy mopa paskowego.

Warto zwrócić uwagę na to, aby sprzątać bardzo dokładnie, nie zapominając o najmniejszych elementach, czyli włącznikach światła, kontaktach, kurkach kranu i klamkach.

Sprzątanie po remontach to czynność pracochłonna, wymaga cierpliwości i zaangażowania. Warto jednak pamiętać o tym, że ostatecznym celem jest czyste i odnowione mieszkanie. Aby to osiągnąć i cieszyć się efektami remontu, warto dołożyć wszelkich starań i sprawić, by prace porządkowe przeprowadzone zostały z dużą dokładnością.

TOP